Bitcoin aktualna cena to $21,122.00.

Bitcoin aktualna cena to $21,122.00.

Bieżąca cena Bitcoin to $21,122.00 z kapitalizacją rynkową wynoszącą $406.66 B. Jego cena wynosi 1.36% up w ciągu ostatnich 24 godzin.

Buy / Sell Bitcoin
 • bitcoin
  Bitcoin (BTC)
 • Live Price
  $21,122.00
 • 24h %
  1.36%
 • Market Cap
  $406.66 B
 • Volume
  $30.10 B
 • Available Supply
  19.26 M BTC
 • Rank
  1

Crypto Calculator

Price Chart


Loading Data
Please wait, we are loading chart data

More Info About Coin

Transakcje nieodzownie godzą się z posiadaniem specjalnego środka płatniczego. Niegdyś znaliśmy wyłącznie pieniądze w kilkudziesięciu walutach, później swego rodzaju rewolucją były karty płatnicze i aplikacje mobilne umożliwiające nagrodę w magazynach stacjonarnych oraz internetowych. Wirtualny świat nie jest niższy, stąd i nic dziwnego, że również on doczekał się swojej waluty – bitcoina. Przybliżymy wam czym stanowi ten bitcoin i powiemy gdzie ma swoje zastosowanie.

 

Krótka historia waluty Bitcoin

Bitcoin to główna kryptowaluta, która swój początek datuje na 2008 rok. Niemniej jednak, pierwszy raz została ona opisana dekadę wcześniej przez programistę Wei Daia. Jej obecną formę umocował na wirtualnym rynku Satoshi Nakamoto, który stanowi członkiem listy mailingowej metzdowd.com.

Pierwsza książka z 31 października 2008 roku opisywała zasady działania waluty także jej danych, a i sposób użycia. Od drugiego czasu bitcoin zyskał ugruntowaną książkę i napawa się niesłabnącą popularnością, jako jedna z najlepszych kryptowalut w Sieci. Niespełna kwartał później odbyła się pierwsza transakcja, i w lutym 2010 roku powstała pierwsza giełda bitcoin o określi Bitcoin Market.

bitcoin walutyWarto przyjrzeć się wzrostowi cen kryptowaluty. W pierwszej fazie rozwoju 5.10.2009 ustalono, że 1 dolar to równowartość 1309 BTC, natomiast 09.02.2010 jeden bitcoin jest równowartością 1 dolara.

Z początku powstania koncepcji obserwowano nie tylko żywe zainteresowanie kryptowalutą, ale również podejmowano działania zmierzające do jej rozpowszechnienia i wsparcia jej oznaczania. Uruchamiano giełdy (Mt. Gox w 2010 r., polski Bitomat w 2011 r. i Bitmarket), powstała kopalnia bitcoin Slush’s Pool, a trudność wzrasta. To wszystko sprawia, że transakcje dokonane tą walutą realizują być atrakcyjne na wszystkim świecie natomiast w 2013 roku biorą pod względem liczbie popularny dotychczas Western Union. Co dużo, Niemcy uznają walutę za pełnoprawny środek finansowi, a cypryjski uniwersytet idzie na płatności za jej uwagą. Tym wyrazem podąża także Dania, która pomaga z podatku obrotem Bitcoinami.

Zasoby oraz informacje techniczne

Aktualnie udziały Bitcoina przekraczają 30% całego rynku kryptowalut. Dodatkowo, przedstawiają się bardzo szeroką kapitalizacją na okresie 240 miliardów dolarów amerykańskich. Jego dzienny wolumen to też 10 milardów dolarów. Ważnym faktem istnieje wówczas, iż Bitcoin jest kryptowalutą deflacyjną, co oznacza, że maksymalnie w obrotu chyba go istnieć dokonana ilość – w ostatnim przypadku 21 milionów BTC. Istnieje wówczas znacznie delikatna nowinę dla klientów, bo nie będzie okazji jego „dodrukowania”, co zapewnia wzrost ceny, przy utrzymaniu tej popularności.

Bitcoin jest utworzony w oparciu o sposób Blockchain (współdzielony zapis transakcji), używa bardzo mocnego algorytmu szyfrującego SHA-256. Czas potwierdzenia transakcji przez sieć ma około 10 minut. Średnio jest spełnianych 7 sprzedaży na sekundę.

Niezależna i łatwa

Nowoczesna waluta Bitcoin jest sposobem płatniczym tanim w Internecie. Charakterystyczną cechą różniącą ją od drugich stanowi jej zdecentralizowanie, czyli brak centralnej instytucji emisyjnej. Innymi słowy jest ona całkowicie niezależna od firm, banków i rządów państw.

Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że kryptowaluta nie zna granic. Płatności bitcointem są duże i szybkie. Nie traktuje mowy o konieczności przewalutowania (w sukcesu wysyłania pieniędzy do drugiego państwa), czy liczeniu na zaksięgowanie. To domowego rodzaju ominięcie systemów bankowych, jakie stanowi wygodne. Co istotne, stanowi wtedy waluta produkowana przez wszystkich, a wtedy praktycznie bezkosztowa.

Wykonywane transakcje są absolutnie anonimowe, mocne również w pełni bezpieczne. System płatniczy tworzy w stylu P2P, a wówczas jest pozbawiony zarządców i pośredników. To waluta, która stanowi jeszcze możliwościami i ryzykiem.

Szybki start

Żeby kupić Bitcoina możesz wykorzystać z jeszcze szerszej możliwości pozostałych firm począwszy od Revoluta zrobiwszy na Bitomatach. Jednak najciekawsze są giełdy kryptowalut. Na krajowej stronie znajdziesz sporą listę popularnych giełd kryptowalutowych.

Żeby zabezpieczyć swojego Bitcoina, będziesz wymagał portfela. Na zewnętrznej stronie jest zaprezentowany przegląd zaufanych portfeli. Można wybrać spośród portfeli na komputery osobiste (Windows, Linux, Mac), urządzenia mobilne (Android, iOS, BlackBerry, Windows Phone), sprzętowe (np. Legder Nano S) lub sieciowe – stosowane przez przeglądarkę stron internetowych.

Jak wybierzesz sam z dostępnych portfeli, należy wygenerować adres Bitcoin (a’la numer konta w banku). Dla każdej transakcji możesz generować nowy adres. Niestety istnieje zatem limitowane. Możesz odnaleźć swój adres Bitcoin i posłać go znajomym. Możecie nawzajem dokonywać sobie wpłat. Jednak – jest zalecenie, żeby wygenerowanego adresu używać tylko raz.

Nazewnictwo jednostek bitcoina

Odkąd bitcoin stawał się coraz dużo szczególną i przyjemną kryptowalutą, a dodatkowo zaczął osiągać kolejne poziomy cenowe, kłopotliwym stawało się określanie jego wielkości. Przyznasz rację, że słowo o czymś, że kosztuje „pięć stutysięcznych bitcoina” jest obszerne oraz zapewne stanowić poważne. Dlatego też powstało a z pomocą przyszło poniższe nazewnictwo.

Czym stanowi Bitcoin halving?
Bitcoin halving to mechanizm, który średnio ma znaczenie co 4 lata i prowadzi spadkiem nagrody o połowę dla kopiących tą kryptowalutę. Nagroda jest potwierdzana za grupowanie operacji w bloki transakcji, a następnie ich zapis bezpośrednio do Blockchain.

Pierwsza oznaka za zapis do Blockchain bloku transakcyjnego wynosiła 50 Bitcoinów. Istniałoby toż w 2009 roku, kiedy Bitcoin powstał. Niecałe 4 lata później, 29 listopada 2012 roku – nagroda zmalała o połowę – do 25 Bitcoinów. Ostatni spadek nagrody, z którym mieliśmy do budowania miał znaczenie 9 lipca 2016 roku. Od tej chwile nagroda wynosi 12.5 Bitcoina. Kolejne najbliższe zmniejszenie nagrody dla górników – liczy się, że będzie uważało znaczenie w 2020 roku.

Zmniejszanie wartości nagrody jest wskazane, aby wziąć jego zaletę. Tworzy wtedy wyrażenie w prawach rynkowych: popytu i ofert. Im większa podaż – tym niższa cena. Dodatkowo, górna granica Bitcoinów, jakie mogą zostać wydobyte – jest również limitowana do 21 mln BTC. Istnieje zatem konieczny zabieg, by nie ważna było „dodrukowywać” kolejnych sztuk, gdy zajmuje wtedy środowisko w wypadku krajów, które aby uniknąć kryzysom nieustannie dodrukowują pieniądze. Nie sprawia to pozytywnie na ich liczbę. Stanowi to więcej obliczone, aby zachować atrakcyjność kopania tychże kryptowalut.

Pomimo zapewnień i obliczeń twórców – nikt nie wie na że jaki stopniowe zmniejszanie nagród że mieć pomysł na gospodarkę kryptowalutową. Po pierwszym obniżeniu wysokości nagrody – tworzyło więc mieszkanie w 2012 roku – wartość pojedynczego BTC niemal nie uległa zmianie. W innym czasie cena owszem rosła, jednak mogło obecne być wykonane kryzysem na Cyprze i próbą jego ratowania.

Z kolejek w roku 2016, gdy było miejsce kolejne obniżenie nagrody – tym jednocześnie do 12.5 BTC za zapis bloku transakcyjnego do Blockchain – cena owszem wzrosła, jednak kolejność wydarzeń była trochę inna. Kiedy świat obiegły wieści, że łączy się drugi Bitcoin Halving – cena sztuki wzrosła z $430 do $650 – a stanowiło to na 3 miesiące przed planowanym halvingiem. W dniu, kiedy nastąpił halving cena wzrosła, ale już nie tak spektakularnie, bo właśnie o dodatkowych 15 dolarów. Czyli na pozostały czas cena wyniosła 675 dolarów amerykańskich.

Jeśli szuka o poziom trudności wydobycia kolejnych Bitcoinów, wtedy stanowi on dostosowywany automatycznie co 2 tygodnie. Obecnie trudność wydobycia kolejnych Bitcoinów wzrasta o jakiś 4% na tydzień. Poniżej prezentujemy wykres obrazujący stały wzrost trudności wydobycia kolejnych bloków.

Pierwszy hard fork Bitcoina. Powstaje Bitcoin Cash
1 sierpnia 2017 roku o godzinie 14:20 czasu naszego powstaje Bitcoin Cash, w skrócie BCH, choć widzieliśmy stosowany na pewnych giełdach skrót BCC. Stanowi on produktem rozdzielenia łańcucha głównego waluty na dwa. Niezaprzeczalną wadą tego rozdzielenia jest fakt, że ilość Bitcoinów, którą posiadałeś w swoim portfelu w terminie forka – zostanie powielona i zaakceptowana obecni w nowo powstałej walucie.

Wszystko to za sprawą technologii. Faktem były wielkości bloków w blockchainie. 1 MB przestał wystarczać odkąd Bitcoin zyskał dużą popularność. Tak średnia powierzchnia bloku sprawiała, że nie wszystkie transakcje kupna były postrzegane od razu, tylko właśnie w kolejnym bloku.

Kolejny hard fork Bitcoina. Powstaje Bitcoin Gold
Moment uruchomienia main internetu i wpisania w działanie Bitcoin Gold, w skrócie BTG, przyszedł na 14 listopada 2017 roku. Nowa kryptowaluta niesie ze sobą wiele zmian technologicznych. Pierwszymi spośród nich są: nowy algorytm Equihash czy zmiana trudności kopania co 1 blok, a nie jak zatem było miejsce wcześniej (nieco więcej co 2 tygodnie). Nowa kryptowaluta będzie niełatwa do wykopania na maszynach typu ASIC ze powodu na prawdziwe zapotrzebowanie na pamięć RAM. W współczesnym sukcesie do budowania zalecany jest pewny GPU, czyli procesor karty graficznej.

Jak osiągnąć Bitcoina Gold? Sprawa tworzy się podobnie do Bitcoin Cash. Posiadacze waluty głównej – otrzymają dostęp do jej równowartości w BTG.

SegWit2X wprowadza działanie na placu kryptowalut
SegWit2X to nowoczesny hard fork Bitcoina. Zaszedłem w życie razem z blokiem numer 501 451, 28 grudnia 2017 roku. Użytkownicy mogli czuć się zaskoczeni, jako, że nie wykonałem go Jeff Garzik, jak pokazywano w listopadzie 2017. Hard fork został wyprodukowany przez zupełnie nowy zespół developerów, gdzie senior software engineerem był Polak: Artur Bujnicki. Nowy fork mógł spowodować zamieszanie, ponieważ wiele giełd zobowiązało się jego obsługi, jednak SegWit2X będzie doskonale inną kryptowalutą.

Na fork Jeff-a Garzika nadal czekamy. Będzie nosił nazwę SegWit2X X11, którą zawdzięcza użyciu nowego projektu szyfrującego X11, który potrafimy z własnych kryptowalut, np. Dash.

Rekordowy kurs Bitcoina (ATH)
Rok 2020 przyniósł wiele zmian. Pandemia koronawirusa, liczne lockdowny, oraz na początku 2021 – nowe All Time High na Bitcoinie. 14 kwietnia 2021 za 1 Bitcoina na giełdzie Bitstamp powinien było zapłacić 64 895 USD. To dotychczasowy rekord cenowy. Trwa hossa na kryptowalutach, zawsze warto zachować ostrożność. Ostatnie ATH z roku 2017 sporo namieszało w portfelach inwestorów. Przeczytaj sam poniżej.

Bitcoin w 2017 roku – poprzednie ATH
Rok 2017 na długo dostanie w świadomości inwestorów. Stanowił zatem koniecznie rok bardzo intensywnych rozwojów ceny kryptowalut tych z głównego nurtu, a też altcoinów. Wszyscy wymagali posiadać kryptowaluty. Wszędzie było o nich głośno. Internet roił się od zdjęć pierwszych kryptowalutowych milionerów. Faktycznie, inwestorzy, którzy pozwalali Bitcoina na wstępu 2017 roku po 960 dolarów za pracę, a sprzedali na wierzchu po 19 665 USD – mogli czekać na 20-krotny wzrost wartości portfela.

Oczywiście nikt nie zdawał sobie sytuacji z obecnego, że hossa zrobi się na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia.

W wyniku nadszedł ostatni dzień. Stanowił toż 17 grudnia 2017 roku – ATH Bitcoina. W kulminacyjnym momencie cena za 1 BTC wynosiła 19 665,39 dolarów amerykańskich. Stanowiło obecne w strefach północy czasu naszego, na kwadrans przed 18 grudnia 2017. Coś pękło. Następne 6 dni pod rząd było spadkowych. Nie istniał obecne codzienny widok w trakcie tej wyjątkowej podróży do góry. 27 grudnia 2017 skończył się ważny z tradycyjna niższy szczyt – okolice 16 tys. USD. Następnie cena wzrosła do 17 tysięcy 6 stycznia 2018, a wtedy przez 2 miesiące spadała aż do poniżej 6 000 USD. To był dramat, specjalnie dla tych, którzy zrobili zakupu na kredyt natomiast nie zrealizowali zysków.

Rok po ATH Bitcoina – jego cena szorowała po dnie. Z niemal 20 tysięcy dolarów, spadła na 3 000 USD 17 grudnia 2018.

Z momentów szczytów minęło już kilka czasu, a gdy dotychczas nie udało się zajść w dalekie rejony. W centralnej części 2020 roku – można wysnuć tezę, że Bitcoin polubił poziom 10 000 USD (co stanowi połową jego ATH), i wokół tych liczb oscyluje.

W roku 2017 nie tylko BTC miał bezpośrednie All Time High, trzymało je rzadko setki alcoinów. Spośród tym, że Bitcoin od innej pory spadł o połowę, a niektóre altcoiny nawet o 99% albo przestały być.

…ale zaraz, chwila, chwila. Tamte czasy to szybko przeszłość! Pod koniec 2020 a na wstępie 2021 roku – nastała nowa rzeczywistość, i altcoiny zaczęły znów być w miarę. Rok 2021 to niewątpliwie hossa altcoinów. Oczywiście, nie wszystkie altcoiny z starej hossy przetrwały, lecz tymże, jakim się udało – radzą sobie całkiem dobrze, doszły też setki nowych. Szorujący po dnie w 2017 roku Binance Coin – w miesiącu 2021 – powyżej 600 USD. Kurs Dogecoin, za sprawą Elona Muska (CEO Tesli) – zwiększył swoją zaletę ponad 200 razy. Ripple (XRP) i Cardano (ADA) zajmują się świetnie. I z pozostałych altcoinów, np. Polkadot (DOT), ta na giełdach od sierpnia 2020 – zwiększyła swoją wartość ponad 10-krotnie, podobnie rzecz uważa się z Uniswap (UNI). Przypadków można mnożyć: VeChain (VET), czy chociażby Solana (SOL).

Anonimowy zakup kryptowalut
Zakupu kryptowalut bez podawania informacjach możesz w prosty i estetyczny sposób stworzyć w Bitomacie. W niniejszym punktu potrzebny będzie numer portfela kryptowalutowego i wartość.

Znajdź najbliższy Bitomat na mapie

Historical Data

Date Price Volume MarketCap

Markets / Exchanges

**You can show markets data only by installing „Cryptocurrency Exchanges List Pro” WordPress plugin with „Coin Market Cap & Price” plugin.

[celp-coin-exchanges]

Technical Analysis

Twitter News Feed

Submit Your Reviews