Kiedy bitcoin został stworzony w 2009 roku, za jedną monetę płacono 0,000763 centa. W połowie 2013 r. na giełdzie walutowej sprzedawano je po 100 USD. W październiku 2021 r. cena pojedynczej monety przekroczyła 60 783 USD.
Wydawałoby się, że pytanie, czy inwestować w bitcoina, nie powinno się pojawiać. Inwestorzy obawiają się jednak, że kryptowaluty to bańka i wkrótce pęknie. Sprawdźmy, czy tak jest w istocie.
Spis treści
Dlaczego kryptowaluta będzie nadal rosła i czy warto inwestować w bitcoina?
Globalna kapitalizacja BTC wynosi 1 mld 143 mln USD. Oznacza to, że przy obecnym kursie wymiany w portfelach użytkowników znajdują się już monety o wartości ponad miliarda. Kwota ta stale rośnie pomimo okresowych spadków kursu walutowego. Nikt jednak nie może zagwarantować, że trend wzrostowy będzie kontynuowany i nie odwróci się w przeciwnym kierunku. Dlatego tak ważne jest określenie, czy warto inwestować w bitcoina, gdy jego cena jest najwyższa.
Inwestorzy na całym świecie postrzegają kryptowaluty jako aktywa warte rozważenia i zainwestowania. Wirtualne monety mają ogromny potencjał, są porównywane do złota i papierów wartościowych. Inwestowanie waluty fiat w walutę cyfrową staje się szczególnie istotne w świetle polityki regulacyjnej.
Decyzje dwóch ostatnich prezydentów USA zakładają wsparcie gospodarki, na co wydano już około 5 bilionów dolarów. Podobnie postępują europejskie instytucje finansowe. W związku z tym na rynku jest dużo „wolnych pieniędzy”, które trzeba zainwestować. Główne obszary to akcje korporacyjne, metale szlachetne, nieruchomości i kryptowaluty.
Zainwestować w bitcoina można korzystając z następujących platform:
- Monfex – PL
- 50kaweek PL
- CryptoSoft PL
- BTC Formula
- Profit Formula
- Bitcoin Compass
- The Crypto Genius
- ProfitMaximizer
- Stellar Profit
Bańka mydlana lub bezpieczne aktywa
W Internecie można znaleźć różne prognozy dotyczące kryptowalut. Sceptycy często powołują się na główną różnicę między monetami wirtualnymi a prawdziwymi — brak fundamentalnej wartości. Kryptowaluty nie są akceptowanym środkiem płatniczym. Nie jest on wprowadzany do obiegu przez dane państwo, tzn. nie jest przez nie zabezpieczony.
Obieg Bitcoina lub innych monet jest możliwy tylko dlatego, że uczestnicy uzgodnili między sobą, że będą ich używać do rozliczeń. Umowa ta może w jakiś sposób „zniknąć” lub zostać unieważniona. Wtedy zera i jedynki w Internecie nie będą miały już wartości i staną się pękniętą bańką.
W rzeczywistości prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi zero. Dzieje się tak z kilku powodów:
- Wydobycie odbywa się w różnych państwach, a ze względu na decentralizację blockchaina żaden kraj nie może przejąć kontroli nad całym łańcuchem.
- Emisja bitcoinów jest ograniczona, po wydobyciu ostatniej monety nie będzie można wydobyć kolejnej. To sprawia, że BTC jest podobny do złota.
- Siła nabywcza metali szlachetnych jest również oparta na układzie. Jak dotąd nie doszło do załamania światowej gospodarki, której zabezpieczeniem jest złoto.
Jak długo wzrost będzie kontynuowany?
Pozostaje ustalić, który z kierunków inwestowania jest bardziej opłacalny. Eksperci uważają, że w niedalekiej przyszłości wartość 1 BTC może osiągnąć 500 000 USD.
Kryptowaluta jest obecnie coraz częściej uznawana za środek płatniczy za rzeczywiste i wirtualne towary i usługi. W przyszłości planowane jest zwiększenie obrotów bitcoinem i innymi monetami. Doprowadzi to również do wzrostu ich kursu wymiany w stosunku do dolara, euro i innych walut krajowych.
Czy może nastąpić pogorszenie?
Wąskim gardłem inwestowania w bitcoina może być jego wysoka zmienność. Na wahania kursu walutowego w krótkim okresie nie mają wpływu podstawowe prawa ekonomiczne. Nawet tweet od Elona Muska może wywołać takie wahania. Jego wpis na Twitterze spowodował gwałtowny spadek wartości BTC w stosunku do dolara amerykańskiego o 17%.
Zmienność umożliwia zarabianie na zmianach kursów walutowych. Wysokie ryzyko nie pozwala jednak na wiarygodne inwestycje. W przyszłości kryptowaluty będą zyskiwały coraz większą wartość. To sprawi, że będą coraz mniej wrażliwi na to, co mówią poszczególni przedsiębiorcy czy politycy. Rynek nie zareaguje na nie podwyżkami stóp procentowych, wahania nie będą wykraczać poza główny trend.
Inwestorzy powinni zwracać uwagę na regulacje dotyczące kryptowalut. Ten czynnik ma większe znaczenie dla wzrostu wartości monet. Umożliwia to wykorzystanie ich do inwestowania z zyskiem.
zobacz również Jak zacząć zarabiać na kryptowalutach?