Czy warto inwestować w ropę?

Czy warto inwestować w ropę?

Aktulności artykuły NAJNOWSZE ARTYKUŁY Najnowsze doniesienia z rynku Poradnik Promocja i Reklama Towary i Surowce Trading

Chyba nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie uważana jest za czarne złoto. Wystarczy jedynie zauważyć jakie szerokie są możliwości jej wykorzystania. Nie tylko znajduje ona zastosowanie przy produkcji paliwa. Okazuje się, że pochodne ropy można znaleźć w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, a korzysta się z niej nawet podczas wytopu stali. Czy warto inwestować w ropę? Wiele inwestorów wciąż się zastanawia. Jednak kiedy podejmą już decyzję, pojawia się kolejne pytanie: Jak inwestować w ropę, która ma wiele obliczy?

Czy warto inwestować w ropę?

 

Inwestycja w akcje i ETF-y

Zacznijmy od tego, że samo wydobycie ropy, do stworzenia gotowego produktu jest niezwykle skomplikowany i podzielony na odpowiednie etapy. Kolejno nazywają się one:

  • upsetream
  • midstream
  • downstream

Z reguły największe firmy zajmujące się wydobycie ropy, łączą w swojej działalności zarówno upstream jak i downstream. Czym jest więc upstream? Mówiąc prościej jest to wyszukiwanie złóż ropy co oznacza, że działając w tym sektorze, zostaje się beneficjentem cen ropy, które systematycznie wzrastają. Midstream jest natomiast odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, która ma być gotowa do przetworzenia. W tym obszarze na giełdzie działa spółka Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy z tego sektora mogą pochwalić się znaczną stabilnością w porównaniu do tych, inwestujących w upstream. Dzieje się tak dlatego iż opłaty za sam transport surowca są nieznacznie uzależnione od ceny samej ropy. Ostatnim ze wspomnianych etapów jest downstream. Zajmuje się od wszystkimi segmentami związanymi z przetwórstwem surowca w gotowy produkt. W jego zakres wchodzi również sprzedaż detaliczna i hurtowa. Oznacza to, że inwestorzy w tym obszarze, zyskują w przypadku spadków ceny ropy naftowej.

Oil Profit- logowanie

Jak w prostszy sposób zainwestować w ropę naftową?

Jednym z najprostszych sposobów na inwestycję w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, który jest ściśle związany z ceną ropy naftowej. Oznacza to, że mogą być to ETF na spółki z różnych sektorów- powiązanych z ropą naftową, ale także kontrakty o krótkim terminie. Nie mniej jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a także całą strukturę opłat.

 

Jakie są instrumenty pochodne, o których wiedza przybliży Cię do sukcesywnej inwestycji?

Zajmijmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, jednak przy wykorzystaniu różnorodnych instrumentów pochodnych, które są notowane na rynku uregulowanym, a także na rynku znanym jako OTC. Nie mniej jednak, inwestorzy decydując się na takie rozwiązanie, muszą precyzyjnie rozróżnić typy ropy naftowej, a także terminy wykonania, a przede wszystkim znaczenie zarówno contango jak i backwardation. Przejdźmy teraz do tego, że występują na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Są to:

  • WTI
  • Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się także mniej znanych rodzajów, które również są notowane na giełdzie. Największy i najkorzystniejszy handel odbywa się jednak na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI cechuje się przede wszystkim niższą gęstością i mniejszą zawartością siarki niż drugi rodzaj- Brent. Kontrakty na ten rodzaj znajdziecie na giełdzie NYMEX. Są to zazwyczaj kontrakty terminowe, a wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent pochodzi z mieszanki ropy z Morza Północnego. Ma ona większą zawartość siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a także jest dość gęsta. Największy handel odbywa się na platformie ICE i podobnie jak w poprzednim przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Inwestorzy muszą także wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, a rodzajem ropy Brent spowodowała to, że to WTI było nieco droższym surowcem. Nie mniej jednak wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła kolosalna zmiana trendu i to właśnie ropa Brent stała się droższa od WTI. W kwietniu zeszłego roku, ropa Brent była droższa od WTI o niemal 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku miejsc na przechowywanie surowca. Inwestorzy muszą również zrozumieć, zanim podejmą się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą także zrozumieć różnicę pomiędzy ceną rynkową, która fachowo nazywa się spotową, a także ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa różni się znacznie od ceny terminowej. Wpływ ma na to wiele czynników, a przede wszystkim poziom stóp procentowych, jak i prognozowana produkcja, a w szczególności popyt na sam produkt. Jeśli jednak inwestorzy decydują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą dobrze zrozumieć terminy cotango i backwardation.

Czy zatem inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że sama inwestycja w ropę to nie tylko kupno i sprzedaż krótkoterminowego kontraktu albo samego CFD. Inwestorzy mają szeroki zakres możliwości zarówno przy ETF, które dodatkowo można połączyć z różnymi, opcyjnymi strategiami. Jeśli jednak inwestorzy dopiero co planują wkroczyć na rynek handlu czarnym złotem, muszą poznać specyfikę surowca, a także elementów inwestycyjnych. Wówczas inwestycja w ropę naftową będzie niezwykle opłacalna.

1 thought on “Czy warto inwestować w ropę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *