Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Człopa zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, jak po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Oczywiście moglibyśmy obejść się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Sławno

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie weszła „na salony”, bo raczyła się nią tylko bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób uważała ją zbyt bardzo szkodliwą. Z okresem jednak kawa stała się popularniejsza i wydawała swój elitarny charakter, na co z pewnością były pomysł powstające z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy rozwijały się skłonnym do przewidzenia torem – dojazd do niej stanowił jeszcze lepszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez to spożycie kawy jeszcze wyższe. Zmiany z prostych powodów spotkały w stanie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu wróciłam do łask, by w okresie drugiego światowego konfliktu stać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back zaszedłem w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe zdobyło w sposób niemal każdym Polakom. Bez niej nie mogły funkcjonować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najlepsze marki były szmuglowane i dostarczane spod lady lub kupowane w Pewexie, posiadały także samą z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we tej Polsce

W sezonach tych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej lub dużo lubiane, a prawdziwi kawosze traktują nie tylko swoje ulubione marki, lecz także techniki parzenia. Specjalistami w obecnej dyscyplinie są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy zatem nie tylko zawód, jednak często też sztuka taż w sobie. Przecież we domowej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek z nas pisze to coś inaczej.

Palarnia Kawy Sławno

Jak parzą kawę Polacy?

W najciemniejszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni liczy na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni umieszczają na skutki najlepsze do zrealizowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź też rozpuszczalna jest opowiadana tak samo, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w istot cukru i mleka. Co dużo wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, ale nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dodaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Sławno

Wyższy stopień wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – dostarczające do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce szykuje się na stałej kuchence, nie jest toż urządzenie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój wykonany w kawiarce jest oczywiście wysoki w dodatku.

Palarnia Kawy Sławno

Jednak znacznie najlepszym sposobem parzenia kawy, na który jeszcze częściej kwalifikują się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy były teraz zresztą wielkie natomiast w sezonach PRL-u jednak trzeba przyznać, że z pozostałej pory dobrze się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Sławno

Kawa z ekspresu, niezależnie z jego rodzaju, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z kolejce w konkurencji z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a dodatkowo zdecydowanie szerszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zatrzymują się one jedynie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W sztukę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie jest te sporego wydatku dla statystycznego Polaka, natomiast inwestycja w dobry ekspres do kawy zda się w strony codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Sławno

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *